Piłka Nożna

Idzie nowe. Sylwetka nowego inwestora ŁKS, Roberta Platka

Łódzki Klub Sportowy sprawił dziś swoim fanom prezent świąteczny i ogłosił podpisanie umowy z nowym inwestorem. Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy na łamach ŁKSFANS, do klubu z al. Unii dołączy amerykański biznesmen, Robert Platek wraz ze swoją rodziną.

Kim jest Robert Platek? Czym się zajmuje? Jakie kluby ma w swoim portfolio? W naszym tekście postaraliśmy się przedstawić sylwetkę nowego inwestora i opisać jak doszło do tego, że postanowił zainwestować w Łódzki Klub Sportowy.

Kim jest Robert Platek?

Amerykański finansista ma 58 lat. Studiował w New Jersey na Uniwesytecie Rutgersa, który ukończył w 1986 roku. W 2002 roku dołączył do funduszu inwestycyjnego MSD Capital, utworzonego w celu zarządzania ogromnymi aktywami potentanta IT, Michaela Della. Stał się jego partnerem w 2006 roku. Według informacji włoskiego Sky Sport, szacuje się, że jego osobisty majątek netto wynosi około 2 miliardy dolarów.

Robert Platek dorobił się swojego majątku, dzięki współpracy z wspomianym Michaelem Dellem (według „Forbesa” 19. najbogatszym człowiekiem świata w 2019 roku) , czyli założycielem firmy „Dell”.  W przeszłości rodzina Platków, udzielała pożyczek angielskim klubom – takim jak, Southampton, Burnley, Derby County czy Sunderland.

Amerykanin ma żonę, Laurie oraz trójkę dzieci – córki Amandę i Caroline oraz syna, Roberta Juniora. Na co dzień rodzina Platków mieszka w Nowym Jorku, a biuro Roberta znajduje się w Waszyngtonie, kilkadziesiąt metrów od Białego Domu. 

Co skusiło Platka do zainwestowania w ŁKS?

Rozmowy pomiędzy Tomaszem Salskim, a rodziną Platków były prowadzone od wielu miesięcy. Główny akcjonariusz Łódzkiego Klubu Sportowego szukał odpowiedniego partnera biznesowego i wydaje się, że udało się znaleźć idealnego kandydata. Platkowie planują w Łodzi bardzo duże inwestycje, a jedną z nich ma być właśnie klub z al. Unii Lubelskiej 2. Jedną z rzeczy, która przyciągnęła amerykańską rodzinę do ŁKS była długofalowa wizja klubu. Biało-czerwono-biali chcą rozwijać swoją akademię i promować młodych zawodników, co przypadło do gustu nowemu inwestorowi. Dużą rolę przy podjęciu decyzji, przez Platków odegrała infrastruktura, którą dysponuje ŁKS. W Łodzi niedawno powstał nowy piękny Stadion Króla. Ponadto „Rycerze Wiosny” mają do swojej dyspozycji też nowoczesny ośrodek treningowy, przy ulicy Minerskiej.

Spezia Calcio i Casa Pia

Amerykanin polskiego pochodzenia jest wielkim fanem futbolu i wraz ze swoją rodziną jest właścicielem włoskiego klubu Spezia Calcio, w którym występuje trzech polskich piłkarzy – Jakub Kiwior, Bartłomiej Drągowski oraz Arkadiusz Reca. Blisko dwa lata temu rodzina Platków kupiła ten klub za 24 miliony euro od Gabriele Volpiego. W zarządzie Spezii jest kilku członków rodziny, w tym, brat Roberta, Philip. Obecnie dzięki inwestycji amerykańskiej rodziny, modernizowany jest stadion Spezii – Stadio Alberto Picco. 

 – Jesteśmy zadowoleni z przejęcia Spezii Calcio. Serie A to elita i od jakiegoś czasu szukaliśmy możliwości partnerstwa z włoskim klubem, którego misję i etykę cenimy. Tak było ze Spezią Calcio, bo klub wyznaje te same wartości, w które wierzy nasza rodzina: pracę i pokorę – mówił Robert Platek po przejęciu Spezii Calcio.

W swoim portfolio Platkowie, mają też klub w Portugalii. Amerykanie przejęli lizbońskie Casa Pia, gdy ten klub borykał się z ogromnymi problemami finansowymi i grał na drugim poziomie rozgrywkowym. Obecnie Casa Pia świetnie się rozwija i jest na bardzo dobrym wysokim 5. miejscu, w portugalskiej ekstraklasie. Dzięki inwestycji Amerykanów, udało się wybudować nowy budynek klubowy dla klubu, a także rozbudować stadion. Do niedawna 58-latek miał też udziały w duńskim klubie – SønderjyskE, ale je sprzedał.

Tak więc ŁKS będzie trzecim klubem piłkarskim, w bogatym portfolio rodziny Platków. W ostatnich sezonach było kilka przypadków transferów, pomiędzy klubami zarządzanymi przez Amerykanów i niewykluczone, że podobnie będzie, także w przypadku ŁKS.

Co wejście nowego inwestora oznacza dla ŁKS?

Stabilizacja i jeszcze raz stabilizacja. Nowy inwestor ma pomóc ustabilizować sytuację finansową klubu oraz w pierwszym etapie odciążyć obecnego właściciela przy finansowaniu bieżącej działalności klubu. Oczywiście nie oznacza to, że Tomasz Salski wycofa się z ŁKS. Obie strony mają razem współpracować. Prawdopodobnie zaangażowanie rodziny Platków w ŁKS będzie zbliżone do tego, jak wygląda to w Spezii Calcio oraz Casa Pia. Amerykanie mają bardzo duże doświadczenie biznesowe i dysponują ogromną fortuną. Celem Roberta i Philipa Platków będzie kontynuowanie ścieżki, którą obrał Tomasz Salski przed kilkoma laty. ŁKS chce się rozwijać, a nowy inwestor może tylko pomóc klubowi w realizacji celów.

Klub z pewnością w najbliższej przyszłości przekaże więcej informacji, dotyczących tego jak będzie wyglądało życie Łódzkiego Klubu Sportowego, po dołączeniu rodziny Platków.