Komentarz przed meczem: „Dobry pomysł”.

derby

„Na dobry pomysł wpadli działacze Widzewa, którzy chcieli przenieść na swój stadion dwa ostatnie mecze wyjazdowe”* – donosi „Dziennik Łódzki” i chociaż ten „dobry pomysł” uwzględnia interesy wyłącznie jednego klubu, a i niewiele wspólnego ma ze sportową rywalizacją (o prozaicznej sprawiedliwości nie wspominając), przyklasnąć są mu gotowi niemal wszyscy.

Gwoli ścisłości należy dodać, że włodarze Widzewa w wydanym we wtorek oświadczeniu poinformowali opinię publiczną, iż „nie występowali z wnioskiem o zmianę miejsc rozegrania meczów”, w całej tej absurdalnej sytuacji zastanawia jednak najbardziej postawa części tak zwanego łódzkiego środowiska.

Szanuję piłkarskie aspiracje rywala zza między, a i nie zamierzam eskalować napiętych stosunków pomiędzy kibicami obu drużyn, niemniej pragnę zapytać, czy Szanowni Panowie rozumieją w ogóle na czym polega ligowa rywalizacja i z jakiego powodu ktoś dawno temu wymyślił regułę „każdy z każdym” – mecz u siebie i rewanż na wyjeździe (albo i odwrotnie)?

I to akurat nie jest pytanie do działaczy Widzewa, którzy jak sądzę tym razem zdołali się wytłumaczyć za pośrednictwem wspomnianego oświadczenia.
Pytam innych i nie żądam przy tym, aby futbolowi eksperci lub dziennikarze silili się na sztuczny obiektywizm, bo obiektywna bywa matematyka, a piłka nożna to przede wszystkim emocje. Rozumiem więc, że komuś szybciej bije serce na myśl o ulubionej drużynie i chciałby, aby to ona koniec końców cieszyła się z sukcesu.

Jeśli jednak nie potrafimy być obiektywni, starajmy się choć pozostać uczciwi. Strach pomyśleć, co jeszcze zostać może uznane za „dobry pomysł”? Czy wkrótce będzie nim automatyczny awans, rzecz jasna kosztem innych, jednej drużyny do drugiej ligi (a może by tak od razu ekstraklasa?) tylko dlatego, że zespół ten rozgrywa swoje mecze na nowym stadionie i cieszy się popularnością części środowiska dziennikarskiego?

Nie rozumiem zatem, dlaczego poświęca się interesy Drwęcy i ŁKS-u na ołtarzu ewentualnego końcowego sukcesu ich rywala. Z jakiego powodu najstarszy łódzki klub miałby mieć na finiszu rozgrywek trudniej od Widzewa? Ełkaesiacy przecież stanęli do sportowej rywalizacji zarówno z MKS-em w Ełku, jak i Sokołem w Ostródzie (oba te mecze zresztą zdołali wygrać) i zmierzyli się z wynikającymi ze specyfiki grania na wyjeździe wyzwaniami. A skoro ten koncept niektórzy gotowi są nazywać „dobrym pomysłem” to czy i oba mecze derbowe nie należałoby w związku z tym rozegrać na nowym obiekcie przy al. Piłsudskiego (oczywiście bez udziału kibiców gości)? Czy to też byłby „dobry pomysł”?

*     *     *

Cóż nam pozostaje?… Pozostaje zachęcić kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego, aby pomimo wiosennych rozczarowań udali się w sobotnie popołudnie na obiekt przy al. Unii Lubelskiej 2 i wsparli głośnym (i kulturalnym!) dopingiem podopiecznych trenera Wojciecha Robaszka.

Stawką czterech ostatnich meczów jest nie tylko awans do drugiej ligi, ale i przyszłość klubu (a przynajmniej tempo jego rozwoju). Nikt tego sukcesu nie jest w stanie nam teraz obiecać, niemniej Tomasz Salski i pozostali pracownicy klubu uczynili moim zdaniem wszystko, aby cel ten w sportowej rywalizacji ŁKS mógł osiągnąć.

Wszyscy ci, którzy pojawią się na trybunach, a nie wątpię że będzie ich niemało, w końcowym rozrachunku nie pożałują. Pozostali zaś, jeśli nie zamierzają pomóc, niech chociaż nie zniechęcają. Cynizm i ironia bywa dzisiaj zwykle w cenie, ale satysfakcji jest z nich summa summarum tyle, co kot napłakał.

Nie wiem, czy piłkarzy zezłościła słabsza forma na wiosnę, bezbarwne pojedynki z Sokołem Aleksandrów, Huraganem Morąg czy wołająca o pomstę do nieba strata dwóch punktów w Elblągu, ale mam nadzieję, że taką sportową złość wywołają u nich podobne doniesienia prasowe. Najwyższy czas, aby „Rycerze Wiosny” zbudzili się z zimowego snu. I to dopiero jest dobry pomysł.

Remek Piotrowski

*       *        *

* Dariusz Piekarczyk, Dariusz Kuczmera, Widzew chce przenieść dwa wyjazdowe mecze do Łodzi, dzienniklodzki.pl, http://www.dzienniklodzki.pl/sport/pilka-nozna/rts-widzew-lodz/a/widzew-chce-przeniesc-dwa-wyjazdowe-mecze-do-lodzi,12103116/ [dostęp: 23.05.2017].

©ŁKSFANS.PL