Łódź, która odeszła…

Herb

Łódź – miasto kontrastów. Hasło oklepane i wyświechtane, ale pasujące do naszej Małej Ojczyzny jak żadne inne.

Od zarania dziejów idąca „pod prąd”, wyróżniająca się na tle innych ośrodków miejskich poprzez wyjątkową w skali świata genezę powstania… Łódź… „Łódź, czyli statek pijany”.

Narodziła się dopiero w XIX wieku, pomimo że do godności miasta wyniesiona została już w 1423 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Narodziła się dzięki przemysłowi włókienniczemu, dzięki niemu wspięła się na szczyt, dzięki niemu także podupadła w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Dziś poszukuje swojej nowej tożsamości, ale nie zapomina o wyjątkowych, choć relatywnie krótkich tradycjach, które ją ukształtowały. „Ziemia Obiecana” z powieści Reymonta… Z charakterem, wyrazista, klimatyczna…

– Tak duże miasto musiało sobie jakoś poradzić. W centrum Europy nie dzieje się tak, że jakieś miasto umiera. Ono musi sobie poradzić! I Łódź rzeczywiście zaczęła się odradzać – mówi jeden z bohaterów spotu promującego nasze miasto. Trudno się z nim nie zgodzić.

Klimat z książki Reymonta wciąż jest tu obecny, w zrujnowanych fabrykach, ciemnych bramach, okazałych pałacach, pięknych parkach czy wąskich uliczkach przemysłowych jurydyk. Potrafisz go dostrzec, pozwalasz mu się oczarować?

Zapraszamy Cię, drogi kibicu ŁKS-u, na wirtualna podróż po naszym mieście. Po Łodzi, która odeszła… Ale także po Łodzi, którą możesz poznać na nowo, zachwycić się nią, zainspirować i pokochać.

Herb Łodzi

(źródło: http://uml.lodz.pl/miasto/o_miescie/symbole_herb_statut/herb_i_barwy_miasta/)

Autor: Winiu

©ŁKSFANS.PL