Plac Wolności

PlacWolnosci2

Wirtualną wędrówkę rozpocznijmy w miejscu, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Mówiąc „wszystko” mam na myśli, nieco na przekór – tak typowo po łódzku – nie czas powstawania miasta, lecz okres najprężniejszego rozwoju…

 Zwiedzanie rozpoczniemy od Placu Wolności, tego samego, na którym fani ŁKS-u radują się po sukcesach drużyny piłkarzy, gdzie rozpoczyna się lub kończy praktycznie każdy spacer ulicą Piotrkowska, w końcu w miejscu kryjącym jedną z najbardziej oryginalnych turystycznych atrakcji Łodzi.

Plac Wolności to tak naprawdę Rynek Nowego Miasta. Ten unikalny w swoim kształcie (ośmioboczny), klasycystyczny plac wytyczony został w 1823 roku dzięki staraniom Prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego Rajmunda Rembielińskiego, nazywanego dziś ojcem „Ziemi Obiecanej” i dał początek wielkiej karierze Łodzi przemysłowej.

Rynek Nowego Miasta w 1866 roku – drzeworyt na podstawie fotografii Karola Beyera, najstarszy zachowany widok

(źródło: T.Karpiński, J.Szymański-Glanc, M.Wojalski, Łódź, Wydawnictwo Ksiągarni KOMIKS, 1998)

Z Rynku Nowego Miasta wychodziły cztery ulice, którymi można było podążyć w cztery strony świata: Piotrkowska, Nowomiejska, Średnia (teraz Pomorska) oraz Konstantynowska (obecnie Legionów). W centralnym punkcie miasta w XIX wieku kwitł handel. Dziś nie znajdziemy tu jednak kramów ani pilnujących ich „przekupek”, bowiem ustąpiły one miejsca komu innemu. Na strzelistym cokole dumnie pręży się Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Pomnik ten (ustawiony w 1930 roku, a po okresie okupacji hitlerowskiej odbudowany dopiero w 1960 roku wg projektu Mieczysława Lubelskiego) jest jednym z symboli miasta i punktem orientacyjnym. Popularny „Tadzio” jest także towarzyszem wieczornych spotkań łódzkiej młodzieży, która spod cokołu wyrusza na imprezy.

Przechadzając się po Placu Wolności warto zwrócić uwagę na budynki otaczające dawny rynek. U początku ulicy Piotrkowskiej stoją dwa ważne gmachy, które w XIX wieku stanowiły o prestiżu miasta.

[jwplayer config=”LKSFANSTV” file=”http://youtu.be/A0Mzkml8lqQ”]

Wzniesiony w 1827 roku klasycystyczny Ratusz Miejski jest jednym z pierwszych murowanych budynków w mieście i jednym z najcenniejszych zabytków klasycystycznych. Od ponad 50 lat nie pełni już jednak funkcji siedziby władz miejskich, bowiem przeznaczony został na Archiwum Państwowe.

Stojący po drugiej stronie ul. Piotrkowskiej kościół ewangelicki Świętej Trójcy (aktualnie kościół katolicki pw. Świętego Ducha) nie zachował do czasów nam ówczesnych oryginalnej bryły. W 1826 roku wyglądem był bowiem łudząco podobny do ratusza, co miało świadczyć o zrównaniu w prawach mieszkańców wyznania ewangelickiego oraz katolickiego.

Kościół powstał na planie równoramiennego krzyża. Wyglądem nawiązuje do form renesansowych. Bryłę wieńczą ażurowe wieżyczki z ostrosłupowymi hełmami oraz centralnie umieszczona kopuła. Warto wejść do wnętrza kościoła, aby przyjrzeć się czterem filarom dźwigającym konstrukcję z emporami. Ściany ozdobione natomiast typową dla świątyń ewangelickich barwną polichromią.

Innymi wartymi uwagi budynkami są dawny budynek Wyższej Szkoły Rzemieślniczej w Łodzi (obecnie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne) oraz kamienica pod numerem 7, w której otwarta została pierwsza w Łodzi apteka. Wyraźnie odróżniającym się od pozostałych gmachem jest przeszklona, modernistyczna siedziba BRE Banku.

 

Plac Wolności nocą – widok współczesny

(źródło: http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/506030,2,15,Plac-Wolnosci-w-Lodzi.html)

Plan Wolności to nie tylko część nadziemna. Dokładnie pod Rynkiem Nowego Miasta znajduje się bowiem Muzeum Kanału „Dętka” – turystyczna trasa podziemna, której zwiedzanie jest niezwykłą podróżą w czasie. Jeśli jeszcze tam nie byliście – gorąco polecam!

Po krótkiej wędrówce starym kanałem możecie odpocząć zajadając smakołyki w słynnej Cafe Wiedeńska lub napić się orzeźwiającego napoju w Cafe Wolność. A może wraz ze swoja sympatią przysiąść na chwilkę przy „Fontannie Zakochanych”? Wybór należy do Was.

W następnym odcinku z dawnego rynku spacerowym krokiem wyruszymy w kierunku reprezentacyjnego deptaku Łodzi – słynnej ulicy Piotrkowskiej.

Na zakończenie zdradzę Wam jeszcze ciekawostkę – przez Plac Wolności przebiegały pierwsze w naszym mieście linii tramwajowe. A ja mam wrażenie, że wszystko co pierwsze w Łodzi przemysłowej pojawiało się najpierw na tym wyjątkowym placu… Poświęćcie więc jakieś weekendowe popołudnie i odkryjcie go na nowo, drodzy ełkaesiacy!

PS. Plac Wolności już wkrótce doczeka się przebudowy, która ma za zadanie uczynić go dostępniejszym dla mieszkańców.

Wizualizacja Placu Wolności po przebudowie planowanej na wiosnę 2014 roku

(źródło: http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1480687,remont-placu-wolnosci-w-2014-roku-wkrotce-poznamy-nowy,id,t.html)

.

Autor: Winiu

©ŁKSFANS.PL