Sylwetka: Wojciech Łuczak

Łuczak 2

Do pierwszego meczu Łódzkiego Klubu Sportowego po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej zostało jeszcze dziewięć dni. W ramach naszego odliczania do startu Ekstraklasy prezentujemy dziś sylwetkę Wojciecha Łuczaka, który ma na swoim koncie dwa awanse z ŁKS-em.

Kariera w ŁKS-ie:

27 stycznia 2018 roku Wojciech Łuczak podpisał dwuipółletni kontrakt z Łódzkim Klubem Sportowym. Za namową trenera Wojciecha Robaszka wybrał zespół z Alei Unii, kosztem klubu z drugiej części miasta. Pierwsze mecze w ŁKS-ie nie należały do najlepszych w wykonaniu pomocnika, choć już w trzecim występie strzelił debiutancką bramkę na wyjeździe z MKS-em Kluczbork. Kolejne spotkania były już mniej udane (m.in. niestrzelony karny ze Zniczem Pruszków). Łuczak odpalił w najważniejszym momencie sezonu. W ostatnich sześciu spotkaniach drugiej ligi strzelił aż siedem goli i mocno przyczynił się do awansu zespołu do Fortuna 1 Ligi. Kibice biało-czerwono-białych na długo zapamiętają Wojtkowi jego występ w spotkaniu dającym awans z Siarką Tarnobrzeg. Wówczas gracz strzelił trzy gole i zapisał się w nowej historii Łódzkiego Klubu Sportowego. W minionych rozgrywkach na zapleczu ekstraklasy Łuczak grał sporo. Rozegrał 31 meczów, w których dwukrotnie trafił do siatki z Chojniczanką Chojnice i Stomilem Olsztyn. Razem z drużyną świętował kolejny awans – tym razem do PKO Ekstraklasy.

Kariera przed ŁKS-em:

Urodzony w 1989 roku Łuczak klubową przygodę z piłką rozpoczął w wieku 14 lat w rodzinny Hutniku Pieńsk. Wojtek długo szkolił swój piłkarski warsztat na podwórku, ale gdy pewnego dnia zobaczył na boisku kilkudziesięciu młodych zawodników, poszedł na stadion i zapytał trenera czy może dołączyć. W Hutniku radził sobie bardzo dobrze i strzelał sporo goli. W nagrodę za każdą bramkę pani Mirka właścicielka baru obiecywała młodemu Wojtkowi hamburgera. Gdy Łuczak strzelił hat-tricka to zabierał ze sobą kolegów z zespołu. Jako młody chłopak trafił na wypożyczenie do Nysy Zgorzelec za kilkanaście piłek i znaczników. Wojtek po zajęciach w Nysie, przyjeżdżał do Pieńska, aby dodatkowo uczestniczyć w treningach Hutnika. Kolejnym etapem w karierze piłkarza były przenosiny do Piotrkowa Trybunalskiego. W drużynie Piotrcovii grał w Klasie A (sezon 2007/08) i zaliczył awans do klasy „okręgowej”. Trenował głównie w Gutowie Małym, gdzie właściciel Piotrcovii ma swoje Centrum Futbolu Europejskiego. W zespole złożonym z zawodników z CFE zagrał w sparingu z reprezentacją Polski do lat 18. Jego gra na tyle się spodobała selekcjonerowi Jackowi Dziubińskiemu, że otrzymał powołanie na konsultację szkoleniową młodzieżówki. Tam Wojtek pokazał się z bardzo dobrej strony i do Piotrcovii przychodziły kolejne powołania. Na jednym z turniejów w Katarze pomocnik wpadł w oko wysłannikom holenderskiego Willem II Tilburg i kontynuował swoją karierę w Holandii. Tam grał przez dwa lata, jednak tylko w rozgrywkach młodzieżowych. Do kraju wrócił zimą 2010 roku. Podpisał kontrakt z ekstraklasową Cracovią i debiut zaliczył 6 marca przeciwko Lechowi Poznań. Wówczas zmienił w 83 minucie Arkadiusza Barana. Do końca rozgrywek 2009/10 rozegrał jeszcze tylko jeden mecz  Jagiellonią. Następny sezon także nie był udany dla Łuczaka (4 spotkania w Ekstraklasie). Po odejściu z Krakowa trafił do pierwszoligowej Bogdanki Łęczna, gdzie grał wyśmienicie (29 występów, 11 goli) i po roku ponownie wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej. Od 1 lipca 2012 roku został graczem Górnika Zabrze, z którym podpisał trzyletnią umowę. Pierwszego trafienia w Ekstraklasie doczekał się 8 grudnia 2012 roku w starciu domowym z Lechią Gdańsk. W ciągu trzech lat spędzonych w Górniku rozegrał w elicie 47 meczów i strzelił w nich cztery gole. Kolejnymi przystankami w karierze Wojtka były zespoły pierwszoligowe Wisła Płock i Zagłębie Sosnowiec. W barwach tych klubów był podstawowym zawodnikiem i w każdym z trzech sezonów strzelał po trzy gole. Następnie trafił przy Alei Unii 2.

Wojciech Łuczak obok Łukasza Piątka i Łukasza Sekulskiego ma największe doświadczenie na poziomie Ekstraklasy. W 53 meczach w barwach Cracovii i Górnika Zabrze, strzelił cztery gole. Teraz wraca na najwyższy poziom rozgrywkowy po czterech latach z nowymi nadziejami i celami.

Dotychczas Wojciech Łuczak rozegrał w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego 47 spotkań, w których zdobył 10 bramek.

©ŁKSFANS.PL